Montaż klimatyzacji w domuMontaż klimatyzacji we własnym domu, jest tematem zdecydowanie prostszym i łatwiejszym w wykonaniu aniżeli w przypadku budynku wielorodzinnego. Znika nam problem ewentualnych zgód sąsiadów, administracji i tym podobne. Jednakże są pewne zagadnienia, o których musimy pamiętać.

1. Z czego składa się klimatyzacja?


Standardowa klimatyzacja domowa pracuje w układzie zwanym split lub multi split. Najprościej mówiąc mamy do czynienia z 2 urządzeniami połączonymi miedzianymi, zaizolowanych rurami chłodniczymi. W domu montujemy jednostkę zwaną wewnętrzną, i to ona bezpośrednio generuje nam przyjemny chłód. Natomiast na zewnątrz, jak sama nazwa wskazuje instalujemy jednostkę zewnętrzną.
W przypadku systemu multi split mamy do czynienia do 5 jednostek wewnętrznych na 1 zewnętrzną. Układ taki pozwala zaoszczędzić miejsce na zewnątrz budynku. Rozwiązanie to charakteryzuje się również mniejszym całkowitym zużyciem energii w przypadku jednoczesnego korzystania z wielu jednostek wewnętrznych.


2. Gdzie zamontować klimatyzator?


W przypadku własnego budynku, sprawa jest prosta. Jeśli tylko ściana, którą sobie wybierzemy jest w stanie utrzymać jednostkę o masie ok. 10 kg, to montaż możemy przeprowadzić dosłownie wszędzie. Problem odprowadzania skroplin z jednostki, można wyeliminować stosując małą acz skuteczną pompkę skroplin.


3. Mam rekuperację, czy to problem?


Montaż klimatyzacji w domu wyposażonym w rekuperację nie stanowi problemu. Wręcz przeciwnie, jeśli w okresie letnim pozostawimy uruchomiony odzysk ciepła, zmniejszy to straty chłodu przez wentylację.
Dodatkowo, na pewnych etapach prac, jest możliwe zastosowanie klimatyzatorów włączonych bezpośrednio w system kanałów wentylacyjnych. Rozwiązanie to posiada szereg zalet. Najważniejsze to możliwość dystrybucji chłodnego powietrza bezpośrednio do każdego pomieszczenia, a także brak konieczności montażu widocznych jednostek w pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że w takim wykonaniu trudno będzie osiągnąć maksymalną wydajność klimatyzacji w całym domu. Wynika to ograniczonych możliwości transportu chłodu przez stosunkowo małą ilość objętość powietrza.


4. Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?


Zasadniczo nie mamy tu ograniczeń. Może to być zarówno elewacja, jak i utwardzony grunt. Z punktu widzenia energooszczędności, sugeruje się montaż ukierunkowany na strony północy i wschodu. Dzięki temu jednostka przy największym obciążeniu pracy, będzie miała ułatwioną możliwość oddawania ciepła.

5. Działamy!

Jak widać, montaż klimatyzacji w domu nie należy do zadań trudnych.
Już dziś umów bezpłatną wizytę, po której Gklima.pl będzie mogła dobrać i wycenić optymalne dla Ciebie rozwiązanie.


" Po montażu klimatyzacji, w końcu mogę się latem odprężyć we własnym domu"

Marta

Skontaktuj się z nami